Tényleg tudod, hogy mit eszel és iszol?
Te meg szoktad nézni az élelmiszerek összetevőinek listáját? Kinek van erre ideje és különben is, ott van rajta, hogy: bio, cukormentes, vegán, gluténmentes, akkor biztos egészséges, igaz?
Sajnos előfordul, hogy a fenti hívószavak hosszú összetevőlistát rejtenek, sokaknak ismeretlen hozzávalókkal.
Érdemes időnként úgy elmenni vásárolni, hogy időt szánunk kedvenc termékeink alaposabb megvizsgálására – de akár már az online bevásárlóáruházakban is meg lehet tekinteni az összetevőket.
A cukormentes üdítőket sok esetben aszpartámmal és szacharinnal édesítik > magas karcinogenitásuk rosszindulatú daganatok kialakulásához vezethet.
A maltodextrint szintén édesítőszerként használják, mely képes megváltoztatni a bélbaktériumok összetételét, felborítva ezzel a bélflóra egyensúlyát.
Az ízfokozók közül a nátrium-glutamátot (E621) főként készételekben találhatjuk meg, de érdemes odafigyelni jelenlétére egyéb élelmiszereknél is, hiszen szapora szívverést, fokozott éhségérzetet, fejfájást is előidézhet.
A nitritek és nitrátok (E249-252) a pácolt húskészítmények mellett primőr zöldségekben is előfordulhatnak (saláta, retek, spenót) a nem megfelelő műtrágyahasználat miatt > a vér károsításával csökkentik annak oxigénszállító képességét.
A kéndioxid és a szulfitok (E220-228) használata a borászatban ismert, azonban savanyúságok színének megőrzésére, gyümölcsök tartósítására is alkalmazzák > erős allergizáló hatást válthat ki és károsíthatja a központi idegrendszert.
Ez csak néhány példa olyan veszélyes anyagokra, vegyületekre, ami táplálékainkba kerülhet észrevétlenül > megéri tehát körültekintőnek lenni, és a csalogató mentes/bio/organikus szavak mögé nézni időnként.